KATALOGLAR
   Efalon   PDF Katalog  
   Efalon Cam Kumaş   PDF Katalog  
   Kestamid   PDF Katalog  
   Ulpolen 1000   PDF Katalog  
   Ulpolen 1000-Gıda   PDF Katalog  
   Ulpolen 1000-Kaplama   PDF Katalog  
   İş Makineleri   PDF Katalog  
 
 
   TEKNİK FORMLAR
   Segmanlar PDF Teknik Form  
   Piston Mil Keçeleri PDF Teknik Form  
   Contalar PDF Teknik Form  
   Dinamik Sızdırmazlık Elemanları PDF Teknik Form  
   Yataklar PDF Teknik Form  
   MEKANİK İŞLEME
   Sorunlar ve Çözümler PDF Katalog  
 

                       
A B C Ç D E F G H I İ J
                       
K L M N O Ö P R S Ş T U
                       
Ü V W X Y Z Diğer
   AŞINMA RİNGLERİ

 

 
 
 
Genel
Teknik Özellikler
Kullanım Alanları
Teknik Form
Fiyat İste
Resmi büyütmek için tıklayın.
 
MARKA
EFALON®
 
DÖKÜMANLAR
EFALON Katalog
AÇIKLAMA

Piston ve silindir arasındaki metal-metal sürtünmesini önlemek için şekildeki gibi bir veya birkaç Efalon® (PTFE) aşınma ringi kullanılır. Aşınma ringlerinin en önemli görevi, piston ağırlığını taşıyarak segmanlara yataklama yükü iletmemeleri ve piston-silindir temasını önlemeleridir. Bu ringler segman olarak çalıştırılamaz, kompresyon tutmazlar.

 

Ringler üzerindeki boyuna ve enine kanallar kompresyon segmanı olarak kullanılmalarını önler. Aşınma ringlerine gelen yük, "piston ağırlığı+piston kolu ağırlığının yarısı"dır. Alüminyum veya içi boş demir döküm pistonlar, bu yükü azaltmak için tercih edilebilirler. Bu durumda aşınma ringi genişliği de azaltılabilir. Aşınma ringleri genellikle kesiksiz veya düz kesikli yapılır. Radyal kalınlıkları işletme şartlarına göre belirlenir.

 
Resmi büyütmek için tıklayın.
 
MARKA
EFALON®
 
DÖKÜMANLAR
EFALON Katalog
  • Saf Efalon® (PTFE) aşınma ringleri çok yüksek kimyasal dayanım gerektiren durumlarda ve genellikle düşük hız ve düşük basınç uygulamalarında kullanılır.

  • Karbonlu Efalon® (PTFE) aşınma ringleri en sık kullanılan tiptir. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci çok yüksektir. Kuru ve sulu ortamlarda aşınma direnci mükemmeldir. Yüksek hızlarda dahi karşı yüzeyi aşındırmaz. Isı iletkenliği yüksektir. Alkalilere dayanımı diğer dolgulu tiplere oranla daha iyidir ancak oksitleyicilere dayanımı cam elyaflı tiplerden daha azdır.

  • Cam elyaflı Efalon® (PTFE) aşınma ringleri kimyasal dayanımın önemli olduğu koşullarda tavsiye edilir. Yalnızca alkalilere dayanımları azdır. Karşı yüzey yeterince sert değilse, yüksek PV değerlerinde karşı yüzeyi aşındırabilir. Saf PTFE aşınma ringlerine oranla daha yüksek aşınma ve yük altında deformasyon direncine sahiptir.

  • Bronzlu Efalon® (PTFE) aşınma ringleri ısı iletkenliği en yüksek tiptir. Ancak kimyasal dayanımı iyi değildir. Genel olarak bronzu etkileyen kimyasal ortamlar bronzlu PTFE'yi de etkiler. Yük altında deformasyona ve aşınmaya karşı direnci iyidir. Düşük ve yüksek PV değerlerinde, kimyasal dayanımın gerekli olmadığı ortamlarda kullanılabilir. Karşı yüzey yeterince sert değilse, yüksek hızlarda kuru şartlar için de uygundur.

Resmi büyütmek için tıklayın.
 
MARKA
EFALON®
 
DÖKÜMANLAR
EFALON Katalog
  • Kompresör ve benzeri makinaların piston  millerinde

Bütün Hakları Saklıdır. Efalon®, Kestamid®, Ulpolen® Polikim A.Ş.'nin tescilli  markalarıdır. Teflon® DuPont'un tescilli markasıdır.