Bunker ve Silo Kaplama

Kömür, çimento, kum, kireçtaşı, tuz, kil, hububat ve benzeri malzemelerin bunker ve silolarda depolanması ve nakliyesinde sık sık aşınma ve akış problemleri ortaya çıkar. Bunker ve siloların Ulpolen1000®(PE1000) ile kaplanması kesit daralmalarını ve köprü oluşumunu engeller. Ulpolen1000®(PE1000)'in mükemmel yapışmama özelliği ve çok düşük sürtünme katsayısı sayesinde düzenli akış sağlanır.

Çelik bunker ve silolarda, korozyon, aşınma, erozyon ve rutubet miktarı arttıkça yüzeyde karıncalanma (pitting) meydana gelir. Tüm bu oluşumlar sürtünmeyi artırır ve özellikle kışın yüzeyde su tutarak donma ve yapışmalara neden olur. Gerekli akış açıları büyür ve bunker tasarımı güçleşir.

Köprülenme/Tıkanma: Malzemenin sıkışması ile malzeme köprü yapar ve akmaz. Kesikli ve düzensiz akış meydana gelir, akış tamamen durabilir. Tesisin durdurulması ve köprülenmenin uzun ve zor bir çaba sonucu giderilmesi dahi gerekebilir.

Kanal Akışı/Düzensiz Akış: Bunkerlerin konik kısmında, bunker duvarı ve malzeme arasındaki uygun olmayan sürtünme, malzemenin sıkışmasına ve akışın yalnızca orta düz kısmında gerçekleşmesine yol açar. Akışın daralması, kullanılabilecek depolama kapasitesinin azalması, düzensiz akış, seviye kontrolünün bozulması ve dökme malzemelerin bunker içinde hareketsiz duran kısmının zamanla bozulması gibi problemleri doğurur. Hava şokları, hava çekiçleri ve şişleme gibi maliyetli ve zahmetli işler dahi çoğu kez yetersiz kalabilir.

Daha ekstrem çevre ve çalışma koşullarda, yanıcı, patlayıcı, statik elektrik biriktiren malzeme çeşitlerinde daha üstün teknik özelliklere sahip katkılı Ulpolen1000®(PE1000) çeşitleri tercih edilmelidir.

Ulpolen1000®(PE1000)'in mükemmel yapışmama özelliği ve çok düşük sürtünme katsayısı sayesinde düzenli akış sağlanır. Ulpolen, sudan hafif, çelikten dayanıklıdır.

Ulpolen10000®(PE1000) ayrıca çeliğe karşı 3 kat daha fazla ömür veren aşınma dayanımı ile de ekonomi ve verimlilik sağlar. Üzerine buz dahi yapışmaz.

♦ Yüksek darbe dayanımı
♦ Yüksek aşınma direnci
♦ Düşük sürtünme katsayısı
♦ Su ve iklim koşullarına tam dayanım
♦ Geniş çalışma sıcaklığı aralığı
♦ Düşük özgül ağırlığı sayesinde hafiflik ve ekonomik olma

Ulpolen®, Polikim'in tescilli markasıdır.

  • Beylikbağı Mah. Güney Yanyol Cad. 339. Sk. No:5 41400 Gebze / KOCAELİ - TÜRKİYE
  • +90 (262) 653 26 43
  • +90 (262) 653 61 42
  • satis@polikim.com.tr